Lektion 3: Thien Tu Ancient Pagoda, Duc Hoa Pagoda, Sac Tu Linh Sons kommunala hus (2023)

(CATP) Det här är tre av många pagoder med unik antik arkitektur såväl som historiska värden i Khanh Hoa, där avtrycket av Bodhisattva Thich Quang Duc är inpräntat. I vilken Thien Tus antika pagod är platsen där Bodhisattvas drar sig tillbaka i berget Dat, abbot och tränar munkar; Duc Hoa Pagoda är där Bodhisatta öppnade berget och Sac Tu Linh Son Patriarchate är där Bodhisatta stannade länge.

Thien Tu forntida tempel

Thien Tu Pagoda ligger vid foten av berget Dat i bostadsgruppen My Trach, Ninh Ha-avdelningen, staden Ninh Hoa. Pagoden byggdes 1744 av grundaren Dao Minh, som tillhör Chuc Thanh-linjen, under Lord Vo Vuong Nguyen Phuc Khoats regeringstid. Pagoden brukade vara Phap Than - Dao Minhs meditationsretreat, en sann och upplyst munk från Chuc Thanh-linjen.

1927 - 1930 lovade Bodhisatta att gå på reträtt och meditera i 3 år på berget Dat i Ninh Hoa, bakom Thien Tu-pagoden, enligt den hemliga meditationsmetoden som förfadern Hoang Tham lärde ut. Sedan lämnade Bodhisatta Earth Mountain. 1933, Bodhisatta-abboten i Thien An-pagoden. Efter att Dao Minh gick bort lämnades templet utan uppsikt under lång tid. Sedan enligt buddhisternas önskemål,Bodhisattva Thich Quang Ducaccepterade pagodens abbot 1935. 1937 restaurerade Bodhisattva Thich Quang Duc Thien Tu-pagoden och byggde fler öst- och västerhus. Från 1937 till 1942 utvecklades buddhistiska aktiviteter vid Thien Tu-pagoden med stöd av mest ärevördiga Thich Hung Tu ganska starkt. Bodhisattva Thich Quang Duc öppnade många buddhistiska kurser, utbildning för begåvade munkar från centrala till söder att studera. Många kända munkar senare, som: Mest ärevördiga Vinh Tho, Nhon Due, Nhon Thi, Thu Thien... var utmärkta studenter vid den tiden. 1940 tilldelade Bodhisatta vördnadsvärde Thich Hung Tu att abdikera templet.

Lektion 3: Thien Tu Ancient Pagoda, Duc Hoa Pagoda, Sac Tu Linh Sons kommunala hus (1)

Bilden av Bodhisattva Thich Quang Duc i Theravadas rättsmedicin är sparad på Thien Tu Pagoda

Thien Tus antika pagod är ett av de få templen bakom berget med några gamla träd på väg till berget Dat, framför pagoden finns ett stort öppet fält. Templet har genomgått 5 restaureringar men har fortfarande kvar sin ursprungliga form. Även om templet är litet behåller det sina gamla och tysta egenskaper. Tempelgården har ett mer än 270 år gammalt Trom-träd, nästan 20m högt, med en stor rot på nästan 6m, grenar och löv som skuggar mer än 200m2. Khanh Hoa Provincial Association for Conservation of Nature and Environment har gjort ett underlag och organiserat erkännandet av Vietnams arvträd för Trom i maj 2022. Detta är också det första arvsträdet som erkänts i staden Ninh Hoa.

För närvarande förvaltas Thien Tu Pagoda direkt av ärevördiga Thich Tam Tanh, tillsammans med Temple Protection Board, regeringen, massorganisationer och lokalbefolkningen, templet bevarar och främjar värdet av reliken genom kulturella aktiviteter. Kavallericeremonin för Bodhisattva Thich Quang Duc vid Thien Tu Pagoda hålls den 19:e dagen i den fjärde månmånaden varje år.

Duc Hoa Pagoda där Bodhisattva Thich Quang Duc grundade 1940

Duc Hoa Pagoda ligger på 128 Tran Quy Cap Street, Ninh Hiep Ward, Ninh Hoa Town, nu kontoret för styrelsen för Vietnam Buddhist Church i Ninh Hoa Town. Enligt det preliminära utkastet till "History of Ninh Hoa Buddhist Temple" redigerad av ärevördiga Thich Ngo Tanh, målades Duc Hoa Pagoda av Bodhisattva Thich Quang Duc 1940.

Som svar på den buddhistiska väckelserörelsen i den centrala regionen, hade vid den tiden mest ärevördiga Thich Quang Duc - en ung progressiv munk som var abbot för Thien An Pagoda (Phuoc Thuan) tillräckligt med prestige för att mobilisera både munkar och nunnor. Lekbuddhister etablerade An Nam Buddhist Association i Ninh Hoa. Efter att Hoi An Nam Buddhist Studies föddes, kom den ärevördiga Phuoc Hue från Hai Duc Pagoda (Nha Trang) till platsen där han drog på reträtt för att besöka och bjuda in honom att bli bevismästare för Ninh Hoa Buddhist Association. Under kampanjprocessen, 1936, bildades och lanserades An Nam Buddhist Studies Association i Ninh Hoa, och föreningens styrelse bjöd in ärevördiga Thich Quang Duc att vara bevisgurun. Filialkontoret är tillfälligt beläget vid Khanh Long-pagoden.

Under denna tid utövade mest ärevördiga Thich Quang Duc religion överallt i distriktet, rörde sig kontinuerligt med bara sina fötter, och mobiliserade många föreningar som tillhörde An Nam Ninh Hoa-grenen som: Long Ha, Phap Hai, Thien Tu. , Thien An.. ., många pagoder var nybyggda eller restaurerade. Han förde ett sparsamt liv och reste många ställen med en gammal brun skjorta och en väska.

Lektion 3: Thien Tu Ancient Pagoda, Duc Hoa Pagoda, Sac Tu Linh Sons kommunala hus (2)

Landskapet Thien Tu Pagoda och det vietnamesiska arvträdet i tempelområdet

Vid denna tidpunkt behövde filialen också bygga sitt eget högkvarter, i slutet av 1939 hade den mest ärevördiga Thich Quang Duc och föreningens styrelse kampanjat för att köpa mark för att bygga ett tempel, med namnet Ninh Hoa Buddhist Association Pagod. Byggandet av pagoden som föreningens högkvarter skedde från maj 1940 till början av getens år 1943, då den stod färdig. Mest ärevördiga Quang Duc skickade sin lärjunge, zenmästaren Dong Tri - Thong Hue - Tu An, för att vara templets abbot.

Under åren har de ärevördiga och ärevördiga munkarna genom generationer av abbotar gjort ansträngningar för att restaurera och försköna templet för att förtjäna upplysningen av Bodhisattva Thich Quang Duc och hans föregångare. År 1991 var mest ärevördiga Thich Ngo Tanh abbot i Chi Hoi Pagoda, med önskan att bygga ett rymligt tempel för munkar, nunnor och buddhister i distriktet att leva och studera. 1995 avlade han ett löfte om att återställa templets palats. 2005 ändrades namnet till Duc Hoa-pagoden med betydelsen: tyska i titeln Bodhisattva Thich Quang Duc, Hoa är namnet på staden Ninh Hoa. 2012 byggde pagoden Bao An stupa för att fira Bodhisattva Thich Quang Duc och helgonmartyrer. Efter att högste Thich Ngo Tanh gick bort 2020, har ärevördiga Thich Nhuan Duc varit pagodens abbot fram till nu. Duc Hoa Pagoda är nu platsen för att organisera den årliga sommarretreaten för munkar och många stora buddhistiska ceremonier i staden Ninh Hoa och Khanh Hoa-provinsen. Kavallericeremonin för Bodhisattva Thich Quang Duc vid Duc Hoa Pagoda hålls den 20:e dagen i den fjärde månmånaden varje år.

Patriarkatet av Sac Tu Linh Son, där Bodhisattva var abbot från 1940-1944

Linh Son Pagoda, även känd som Linh Son Sac Tu Temple, ligger i byn Hien Luong, Van Luong kommun, Van Ninh-distriktet. Framför pagoden finns ett öppet fält med en stor lotusdamm, med floden Hien Luong som rinner igenom, landskapet är fridfullt och rent. Det antika templet grundades 1761, det 22:a året av Canh Hung, kung Hien Tongs regeringstid från den senare Le-dynastin. Grundaren av berget var Dai Buu, även känd som Kim Cangs stora förfader. Han tillhörde den 37:e generationen av Lam Te - Willow meditationssekten.

När den först etablerades fick pagoden namnet Sa Long Tu. Under Tu Ducs regeringstid, under det 21:a året (1867), förstördes pagoden av brand, återuppbyggdes och döptes om till Linh Son Tu till denna dag. I tempelträdgården finns en gigantisk kokong över 300 år gammal. Templet har gått igenom 8 generationer av härstamning.

Lektion 3: Thien Tu Ancient Pagoda, Duc Hoa Pagoda, Sac Tu Linh Sons kommunala hus (3)

Duc Hoa-pagodens stora sal

Linh Son Pagoda är en av de gamla pagoderna som håller de flesta artefakter, stupor och förfäder genom generationer av abbotar. Pagoden bevarar också Sac Tu av kung Bao Dai, själva Sac Tu Linh Son-skylten registrerar: Kung Bao Dais 15:e regeringstid, skapad på gynnsamma dagar och månader av ministeriet för ceremonier och den store guden Ton That Thuyet. Den 1 m höga klockan vid templet är markerad med fem toner för att skapa "Canh Hung i det andra decenniet, Tan Ti, och åtta månar", den andra Duy Tan-eran (1908), 26 september, apans år.

1940 var Bodhisattva Thich Quang Duc den sjätte abboten i Linh Son-pagoden. Under abbotens tid restaurerade han pagoden 1941, fick Sac Four 1942, restaurerade huvudsalen, släkthallen och utökade tempelmarken 1944. För närvarande är trevägsporten, Linh Sons pelare Pagoden, byggd av Bodhisattva Thich Quang Duc, har en unik gammal arkitektur, bevarade intakta reliker. År 1942, för att få certifikatet från Sac Quartet vid Linh Son Pagoda, lät Bodhisattva Thich Quang Duc trycka en dikt från ett träblock för att bjuda in de ärevördiga munkarna och buddhisterna att delta. Huvudsalen i Sac Tu Linh Son Patriarchate är nu byggd på den grund som tidigare etablerats av Bodhisattva Thich Quang Duc.

Lektion 3: Thien Tu Ancient Pagoda, Duc Hoa Pagoda, Sac Tu Linh Sons kommunala hus (4)

Trevägsporten till Linh Son Pagoda byggdes av Bodhisattva Thich Quang Duc

År 1941 fick högste Thich Quang Duc höra att zenmästaren Chon Pho Nhan Te Minh Tinh hade återvänt för att studera i Indien och Tibet och byggde upp Thien Chon-pagoden i Thu Dau Mot, Binh Duong-provinsen, så han besökte och pratade med honom. bemästra. Här träffade han den mest ärevördiga Thich Tich Trang, i vetskap om att Dharma-verktyget kunde vara en pelare för den framtida Buddhadharma, han bjöd in den ärevördiga att komma tillbaka till Linh Son Patriarchate för att studera så att han i framtiden kunde ta på sig ansvaret för abbot Pagoda.

I slutet av 1944 ärvde Bodhisattva Thich Quang Duc officiellt abboten av Linh Son Patriarchate för ärevördiga Thich Tich Trang. Under sina 5 år som abbot i Linh Son-pagoden bidrog han med många buddhistiska aktiviteter, såsom: att bekräfta jordkontraktet, ta emot Sac Tu och restaurera och återuppbygga förfädernas hus. Han bjöd in zenmästaren Tam Thanh - Tich Trang att studera och vara abbot, ett förberedande steg för att lämna Linh Son Patriarkatet för att fortsätta resa.

Linh Son Pagoda fortsatte att återställas 1954, den mest ärevördiga Thich Tich Trang började bygga huvudhallen på den byggda grunden av Bodhisattva Thich Quang Duc, och byggde sedan öst- och västhusen. Från 1990 och fram till nu har abbot Thich Thien Duong restaurerat och byggt huvudsalen, den nya Buddhahallen, den nya tredörrarsporten (som den tidigare Tam Quan-portens arkitektur), statyn av Buddha Shakyamuni Buddha. Quan The Am-statyn .

2013, med anledning av 50-årsdagen av Bodhisattva Thich Quang Ducs död, höll Linh Son Pagoda en ceremoni för att hedra Bodhisattva Thich Quang Duc Memorial House och placera en staty av honom. Kavallericeremonin för Bodhisattva Thich Quang Duc vid Linh Son Pagoda hålls den 20:e dagen i den fjärde månmånaden varje år.

Lektion 2: Sac Tu Thien Buu kommunala hus och Sac Tu Thien An Pagoda

(CATP) Patriarkatet av Sac Tu Thien Buu markerade tiden för Bodhisattva Thich Quang Ducs träning med kända munkar, och öppnade därmed hans övningstid vid Sac Tu Thien An Pagoda, där Bodhisattva Thich Quang Duc praktiserade. ledde från 1933 till 1943 i Khanh Hoa provins.

Hoang Le Ha

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Edwin Metz

Last Updated: 15/10/2023

Views: 5261

Rating: 4.8 / 5 (58 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Edwin Metz

Birthday: 1997-04-16

Address: 51593 Leanne Light, Kuphalmouth, DE 50012-5183

Phone: +639107620957

Job: Corporate Banking Technician

Hobby: Reading, scrapbook, role-playing games, Fishing, Fishing, Scuba diving, Beekeeping

Introduction: My name is Edwin Metz, I am a fair, energetic, helpful, brave, outstanding, nice, helpful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.